ש: מהו קהל היעד של מטופליך ?

ת: יש לי ניסיון טיפולי עשיר בתחומים שונים ומגוונים ובמגוון גילאים. יחד עם זאת, בשנים האחרונות אני ממוקד בטיפול במתבגרים ומבוגרים עם הפרעות: חרדה, דיכאון ו OCD. כמו כן, אני מטפל בקשיים נפשיים קשורים, כגון: בעיות בדימוי העצמי, ויסות כעסים, עיבוד של תהליכי אבל, אובדן וטראומה ועוד. אתם מוזמנים להתקשר ולבדוק התאמה ללא כל התחייבות.

ש: כמה זמן נמשך טיפול פסיכולוגי?

ת: משך הטיפול תלוי במספר גורמים:

1. איכות חוויית הגדילה בילדות: במרבית המקרים, ככל שישנם יותר גורמים טראומטיים בילדות ולאורך החיים, כך הטיפול יהיה ארוך יותר.

2. משך ועוצמת הקשיים עימם האדם מתמודד: במרבית המקרים, ככל שהקשיים נמשכים זמן רב יותר ובעוצמה גבוהה, משך הטיפול יהיה ארוך יותר. לדוגמא: במרבית המקרים, חרדה שהחלה לפני חודשיים ומקשה על נסיעה ברכב, תהיה מהירה יותר לטיפול לעומת  חרדה שנמשכת מספר שנים.

3. רמת התפקוד במציאות: עד כמה האדם מתפקד ברמה התעסוקתית? עד כמה האדם מצליח לקיים קשרים חברתיים? ככל שהתפקוד במציאות טוב יותר, הפרוגנוזה הטיפולית טובה יותר, הן לגבי היכולת להתקדם בטיפול והן לגבי משך הטיפול הצפוי.

4. מטרת הטיפול: ככל שהמטרה או המטרות, רחבות יותר, משך הטיפול יהיה ארוך יותר.

לכן, תשובה תיאורטית למשך הטיפול הצפוי, נעה על רצף: ישנם טיפולים קצרים הנמשכים כ 10 מפגשים או פחות מכך. לדוגמא, טיפול EMDR בטראומה יחידה או התקפי פאניקה עבור אדם בתפקוד תקין (עד לטראומה). מנגד, ישנם טיפולים הנמשכים מספר שנים (לדוגמא: אנשים שעברו פגיעה או חסכים מתמשכים בילדות, סובלים מחרדה או/ו דיכאון במשך מספר שנים ומתקשים משמעותית בתפקוד תעסוקתי/חברתי).

אוכל לתת תשובה מדוייקת יותר, לאחר שיחת טלפון או/ו מספר מפגשי הערכה. בכל מקרה, השאיפה היא ששיפור בסימפטומים תתרחש בהקדם האפשרי.

ש: האם הטיפול שלך יעזור לי ?

ת: במידה והינכם מתמודדים עם תחומי הטיפול בהם הוכשרתי (חרדה, דיכאון, OCD וכו.) אני מאמין שאוכל לסייע לכם (אחוזי ההצלחה שלי בקליניקה גבוהים מאד). יחד עם זאת, הצלחת הטיפול תלויה בגורמים נוספים כגון: מודעות לקושי, מוטיבציה לשינוי, קשיים נוספים מעבר לקושי המרכזי ועוד). לכן, אוכל לתת תשובה מדויקת יותר על סיכויי הצלחת הטיפול, בשיחה אישית (טלפונית או/ו מפגש).

 

ש: יש לי בעיה נפשית, האם ללכת לטיפול פסיכולוגי, לקחת טיפול תרופתי, אולי בכלל כדאי לי לקחת את שניהם ?

ת: כאשר מדובר על טיפול בהפרעות חרדה או דיכאון, התשובה לשאלה זו מורכבת ותלויה בגורמים שונים. המחקרים השונים על יעילות טיפולים, מצביעים על (מיעוט) מצבים בהם עדיף לשלב טיפול תרופתי, ישנם מצבים בהם ישנה עדיפות לטיפול פסיכולוגי וישנם מצבי ביניים שתלויים במאפייני והעדפות המטופל. בין הגורמים המשפיעים על ההחלטה: סוג הקשיים הנפשיים, חומרת הקשיים, רמת הפגיעה התפקודית, מידת הסיכון, העדפה אישית ועוד. לדוגמא, תוכלו לקרוא על שילוב של תרופתי בדיכאון בלינק למאמר שפרסמתי בנושא.

מבחינות מסוימות המצב דומה לחולי גופני. ישנן מחלות שיש צורך בטיפול רפואי (לדוגמא: מחלות לב שונות), ישנם מצבים בהם אפשר להסתפק במנוחה (לדוגמא: הצטננות, התכווצות שרירים) וישנם מצבי ביניים שהבחירה בטיפול תרופתי תלויה בגורמים שונים. לדוגמא: כאב ראש משמעותי, ישנם כאלו שייקחו מיד משכך כאבים, ישנם כאלו שיעשו הרפיה או מקלחת חמה ויש כאלו שיחליטו על בסיס גורמים נוספים, כגון: רמת התפקוד שנדרשת מהם ברגע נתון, כמה זמן נמשך הכאב, זמינות של טיפולים אחרים ועוד.

בכל מקרה, השאיפה היא שמטופלים יסיימו טיפול פסיכולוגי, ללא טיפול תרופתי. כלומר, במקרים בהם הוחלט על טיפול תרופתי במקביל לטיפול הפסיכולוגי או שמטופל הגיע לטיפול הפסיכולוגי לאחר שהחל טיפול תרופתי, התרופה משמשת "קביים" לתקופה של קושי נפשי ובהדרגה היא תוחלף על ידי הטיפול הפסיכולוגי. 

כאמור לעיל, במרבית המקרים, ההחלטה על התחלת טיפול תרופתי היא מורכבת. יחד עם זאת, במידה ותחליטו לקחת טיפול תרופתי במקביל או במקום טיפול פסיכולוגי, אשמח לסייע במציאת רופא רלוונטי.

 

ש: האם מה שאספר בטיפול יעבור לגורמים אחרים ?

ת: על פי חוק ישנו חיסיון מלא על הדברים הנאמרים בטיפול פסיכולוגי. לכן, אסור לי לשתף במידע מתוך הטיפול. יחד עם זאת, החוק מגביל את החיסיון לשני מצבים. ראשית, מצב בו ישנו סיכון שהאדם יפגע בעצמו או סביבתו. שנית, מצב בו האדם נתן את הסכמתו המפורשת לקשר שלי עם גורמים נוספים. בכל מקרה, גם במצבים בהם נוצר קשר שלי עם גורמים נוספים, הדבר נעשה בפתיחות ובשקיפות עם המטופל.

 

ש: יש כל כך הרבה סוגי טיפול נפשי, איך אדע במה ובמי לבחור ?

ת: יש כיום מאות גישות טיפוליות שונות. השוק מוצף בטיפולים ומטפלים שונים. יותר מכך, בשונה מתחומים אחרים, הטיפול נעשה בדיסקרטיות ופרטיות וקשה להעריך את איכות הטיפול. להבנתי, ישנם מספר גורמים שעשויים לסייע לכם בהחלטה.

1. רמת ההכשרה של המטפל או המטפלת: משך ואיכות ההכשרה הם תנאי בסיסי של מקצועות רבים ובפרט בתחום רגיש כמו בריאות הנפש. לכן, ישנה עדיפות למטפל שעבר הכשרה מסודרת ורחבה.

2. ניסיון מקצועי ועבודה בגופים ציבוריים שונים: הכשרה ועבודה בגופים ציבוריים, מהווה מסנן משמעותי במהלכו המטפל עובר תהליך משמעותי של התנסות, למידה והערכה על מידת התאמתו לתחום, על ידי אנשי טיפול בכירים.

3. המלצות של אנשי מקצוע או מטופלים: בסופו של יום, טיפול מוצלח הוא טיפול בו המטופלים השיגו את מטרותיהם. יחד עם זאת, כדאי לזכור שמטפל שהצליח לעזור למטופלת בבעיות תעסוקתיות, לא בהכרח מתאים לטיפול בהפרעת חרדה. לכן, מומלץ להתייעץ ולשמוע המלצות אך כדאי גם לבדוק: "מה היתה סיבת הפניה, ובמה הטיפול עזר?"

4. שימוש המטפל בגישות טיפוליות מבוססות מחקר: על אף דמיון ביעילות של גישות טיפוליות שונים, ישנן גישות שנמצאו יעילות יותר למצבים מסוימים. לדוגמא, בהפרעות חרדה שונות, ישנה יעילות טובה יותר לטיפול קוגניטיבי – התנהגותי או EMDR על פני מרבית הטיפולים האחרים. לכן, אל תחששו לשאול ולחקור על הגישה הטיפולית שמציעים לכם. מטפלים מקצועיים ועדכניים, ישמחו לשתף אתכם ברציונל הטיפולי ובקשר שבין הטיפול המוצע לקשיים שלכם.

5. כימיה אישית ותחושת התקדמות בטיפול: לפעמים, ניתן כבר בשיחת טלפון או מפגשים בודדים, להרגיש כימיה אישית. במידה והטיפול מתקדם לשביעות רצונכם, כנראה שאתם במקום הנכון. במידה ואינכם חשים כימיה עם המטפל/ת או התקדמות, מומלץ לשתף את המטפל/ת בתחושתכם. יכול להיות ששיתוף התחושה שלכם, יסייע בשינוי והצלחת הטיפול. יחד עם זאת, אם אינכם חשים בנוח לשתף את המטפל/ת או אם שיתפתם ולא חשתם שינוי, יכול להיות שהגיע הזמן לשינוי. אם הגעתם לטיפול פסיכולוגי, כנראה שאתם זקוקים לשינוי. ישנם מטפלים ומטפלות רבים, אחד או אחת מהם בודאי יעזור לכם לעשות את השינוי.

© 2023 by Grace Homecare. Proudly created with Wix.com

 

אלון בר, פסיכולוג שיקומי וחינוכי מומחה

 נייד: 0545713833,      מייל: alonbehr@gmail.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now